Založ si blog

Nevieš čítať a ani písať? Staň sa starostom.

Ihneď po voľbách sa v médiách šírili informácie o starostoch, ktorí nevedia čítaťči ani písať. O pár týždňov zatkli takéhoto negramotného starostu za spreneveru, podvod a kupliarstvo. Obhajca ho na súde obhajoval, že nevie čítať, preto nevedel čo podpisuje a preto sa predalo niečo nevýhodne pre obec. Súd našťastie rozhodol, že on sám chcel byť starostom a to, že nevie čítať nie je dôvod na oslobodenie. Mohol by pokojne predať celú obec a nič by sa mu nestalo. Potom by sme si mohli aj my spokojne robiť čo chceme, veď alibi nás podržia, predsa nevieme čítať a dôsledkom toho sme nevedeli čo robíme. Našťastie, neznalosť zákona predsa neospravedlňuje…
Ja sa pýtam: „Je normálne, že človek, ktorý je zločinec, nemá ukončené ani základné vzdelanie, dokonca nevie ani písať, ani čítať, môže predsa len riadiť v našej republike obec a hoci aj mesto?“ Že si hlasy môže aj kúpiť a spokojne si „premiestňuje“ obecný majetok, pričom zopár politikov sa takto bije do hrude, že aké to je demokratické a spravodlivé. Že každý môže voliť a byť aj volený? Zaráža ma ešte jeden fakt. Ako mohol spraviť taký človek testy na polícii a dostať vodičské oprávnenie? Veď nevie čítať, tak čo mal i na skúškach asistenta? Vrátim sa ešte k tým voľbám. Ani vo vyspelých a uznávaných demokraciách nemôže kandidovať hoci kto a ani nemá právo každý voliť. Je určite na zváženie a diskusiu, či môže voliť každý. Pozrime sa na kupované hlasy v osadách a volenie v starobincoch, kde za starých ľudí volí personál. Chceme sa na tom podieľať alebo minimálne navrhneme zmenu pravidiel a sprísnenie kontroly?
Starosta riadi tok financií v celej obci, na ňom záleží, že koľko kto dostane počas celého roka. On riadi obecnú školu a riaditeľa, ktorý má výsokoškolské vzdelanie, obecný úrad, obecnú políciu a iné inštitúcie. Samozrejme, riadi rekonštrukcie infraštruktúry, priebeh jej výstavby a iné veľké investície. Môže odpustiť dane svojim voličom i naopak, zvýšiť ich svojim nevoličom, čo sa v histórii tejto republiky aj stalo. Známa je aj poburujúca situácia, kedy starosta vzal peniaze od svojich nevoličov a postavil nové domčeky svojej rodinke a voličom.
Podľa mojej mienky, by to ale celé malo vyzerať inak.
Volený zástupca má veľkú zodpovednosť a veľkú moc meniť veci dobrým smerom a aj zlým smerom. Preto by mali byť zavedené prísne kritériá na kandidátov a to nasledovne:
1. vzdelanie: starosta alebo primátor, by mal mať aspoň ukončené stredoškolské vzdelanie. Je to minimálna záruka, že bude vedieť čítať a písať a hádam, bude mať aj nejaké vedomosti a skúsenosti ako viesť tím a zverený majetok.
2. bezúhonnosť: musíme zabrániť, aby mohli kandidovať trestaní jedinci, ktorí budú pokračovať vo svojej obľúbenej činnosti.
3. morálka a dobrý úmysel: to sa žiadnym zákonom nedá upraviť ani podchytiť, nato sme tu my voliči, aby sme takého človeka z radu vedeli vybrať. Je potrebné si pred voľbami kandidátov dobré preveriť a prečítať si o nich čo najviac. Po voľbách politikov dobré sledujme a keď spravia niečo zlé, tak im do dajme poriadne najavo. A keď to zlé nenapravia, tak ich už nevoľme.
Kontrola občana je najdôležitejšia, bez nej neexistuje demokracia. Každého človeka v riadiacej funkcii treba sledovať a nastaviť mu mantinely jeho správania či ľudskej morálky. Aj toho najčistejšieho človeka môže raz pokaziť moc, peniaze alebo možnosti.
Myslím, že nie si spokojný, že za teba rozhodne nevzdelaný jedinec. V krčme a za facebookom nemáš šancu zmeniť to, ale v uliciach a vo voľbách šancu máš! Nedovoľ nevzdelancom aby ti menili život! Máš právo vybrať si, tak ho využi a nehľadaj výhovorky. Ja tiež ešte neviem, že koho budem v nejakých voľbách voliť. Ale už odteraz sledujem, že kto má aké plány s nami. A určite využijem možnosť voliť a aj vyjadriť nesúhlas v uliciach, ak to bude treba.

Tento článok nie je iba o Vianociach, ale je o. . .

22.12.2014

Už od septembra začal vianočný čas a zhon podporený reklamou. Vzniklo veľa článkov za účelom napísať niečo "in" a možno aj preto, aby získal veľa "likov " a zdieľaní. Ja to píšem preto, viac »

O láske a ako si vybrať správneho partnera. ..

08.12.2014

Pred nejakým časom som mal pocit, že je potrebné, aby som sa občas vyjadril k vážnym spoločenským témam. V tej dobe som sa venoval školstvu, zamestnanosti a rómskej problematike. Dokonca som viac »

Ako hospodári podnikateľ a ako štát. . .

19.12.2013

Každý normálny podnikateľ chce vo svojej firme človeka, ktorý je vzdelaný vo svojom odbore, má na vykonávanie svojej práce schopnosti a zručnosti. Do zvyšovania kvalifikácie a zručností viac »

čistý deň, Galanta

Rodičia klientov Čistého dňa nesúhlasia s odobratím akreditácie zariadeniu

21.08.2017 09:43

S ministrom sa chcú stretnúť a diskutovať ešte pred rokovaním akreditačnej komisie, ktorá má 23. augusta rozhodovať o zrušení akreditácie pre Čistý deň.

trump

Americká senátorka, ktorá dúfala v zavraždenie Trumpa, sa ospravedlnila

21.08.2017 09:07

Senátorka zo štátu Missouri, ktorá na Facebooku zverejnila vetu vyjadrujúcu nádej, že amerického prezidenta Donalda Trumpa zavraždia, sa ospravedlnila.

povstalci, Sýria, Aleppo

Ruské letectvo vraj zabilo vyše 200 bojovníkov IS

21.08.2017 08:50

Ruské letectvo zabilo vyše 200 bojovníkov teroristickej organizácie Islamský štát (IS), ktorí boli na ceste k východosýrskemu mestu Dajr az-Zaur, ktoré leží v rovnomennej provincii.

diaľnica, D3, cestár

Diaľnica D3 uviazla pri Kysuckom Novom Meste

21.08.2017 08:00

Výstavba diaľnice D3 nenapreduje podľa predstáv obyvateľov regiónu. Kritická dopravná situácia je v okolí Kysuckého Nového Mesta, kde štvorprúdovka chýba.

Ľubomír Tongeľ

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 42524x
Priemerná čítanosť článkov: 2501x

Autor blogu

Kategórie