Založ si blog

Ako riešiť neplatičov v osadách a mestských getách

www.tongel.sk

V médiách často čítam, ako je podstatné zaviesť e-pay karty pre dlhodobo nezamestnaných. Na jednej strane je to možno dobrý nápad, no na druhej to má aj isté nevýhody. Dlhodobo nezamestnaný človek má nárok na viacero príspevkov od štátu. Podľa mňa takýto človek, ktorý je niekoľko rokov doma a nechce pracovať, nesmie dostávať sociálne dávky v hotovosti a ani na žiadnu kartu. Zavedenie takéhoto systému a nákup čítacích zariadení je totiž veľmi finančne náročné. V obciach sa predsa dá realizovať aj udeľovanie stravných poukážok na nákup potravín. Pozrime sa na akú sumu majú občania podľa zákona č. 599/2003 Z.z. nárok:

Viac na: http://tongel.sk/index.php?option=com_phocadownload&view=category&id=1&Itemid=72

 

Predstavme si modelovú situáciu: Pár – muž, žena a päť detí čakajúci ďalšie dieťa. Majú nárok na 212,30 € (pre dvojicu s viac ako 4 deťmi), pričom ich dávka sa zvýši o 13,50 € mesačne (ak je občan alebo fyzická osoba, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje tehotná žena). Ďalšia dávka na účely tohto zákona je za podmienok ustanovených týmto zákonom aj 17,20 € mesačne pre dieťa na účely zabezpečenia jeho základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi, ak toto dieťa plní povinnú školskú dochádzku. Výška príspevku na zdravotnú starostlivosť je 2 € mesačne/osoba. Aktivačný príspevok 63,07 € mesačne. Príspevok na bývanie 55,80 € mesačne pre jednotlivca, 89,20 € mesačne, ak je viac spoločne posudzovaných osôb. Ochranný príspevok 63,07 € mesačne. Ak ide o občana v hmotnej núdzi s nepriaznivým zdravotným stavom trvajúcim nepretržite viac ako 30 dní, výška ochranného príspevku je 34,69 € mesačne. Rodinné prídavky 22,54 €/dieťa. Príspevok pri narodení dieťaťa 678,49€.

Rodina teda dostane 212,30 + 13,50 + 17,20 + 63,07 + 89,20 + 34,69 + 112,70 a ďalšie štipendiá za dochádzku či obedy od 0,00€ – 0,03€. Na záver mi tak vychádza suma 556,66€. Ak títo rodičia majú iba základné vzdelanie, ťažko si niekde inde zarobia viac peňazí! Preto sa im neoplatí pracovať, ale radšej poberať sociálne dávky.

 

http://tongel.sk/index.php?option=com_content&view=section&id=10&Itemid=68

 

 

Ako teda postupovať pri určovaní a rozdeľovaní dávok?

  1. Každý polrok znížiť výšku dávky aspoň o 10 – 20%. Nemáme na to, aby sme živili neprispôsobivých občanov až do smrti. Musíme ich donútiť, aby sa začali starať sami o seba.
  2. Príspevky pri narodení dieťaťa vyplácať len zodpovedným občanom, kde aspoň jeden z páru pracuje a má za posledné štyri roky odpracované aspoň dva, alebo študoval aspoň dva roky. Robenie detí nesmie byť zárobková činnosť.
  3. Podmieňovať vyplatenie dávok odpracovaním aspoň 15 pracovných dní v mesiaci.
  4. Nevyplácať príspevky na bývanie bez istoty použitia týchto peňazí práve na tento účel. Konštantnú sumu (zákonom danú) poukázať až po preukázaní, že dlh a dlžná suma bola (je) zaplatená. Doteraz sa tieto peniaze často nepoužili na bývanie, ale na alkohol a iné, pričom neustále vznikal dlh na nájomnom, elektrine a pod.
  5. Nevyplácať štipendiá za dochádzku do školy, ale (aj to až od stredných škôl!) za výborný prospech. Školská dochádzka (desať rokov, z toho väčšina na ZŠ) je totiž na Slovensku povinná!
  6. Nevyplácať paušálne príspevky na zdravotnú starostlivosť, maximálne uhradiť časť zdokladovaných nákladov na ošetrenie u lekárov (teraz 2€ na mesiac a osobu).
  7. Po predložení dokladov za úhradu nájomného a inkasa im vyplatiť sumu v hotovosti + vyplatiť maximálne ¼ zostatkovej sumy na týždeň. Vieme, že títo ľudia majú problém s hospodárením. Z vyplatenej sumy je potrebné ½ vyplácať v stravných poukážkach, aby sa aspoň táto časť dostala k deťom a nie do hracích automatov.
  8. V poslednom bode chcem uviesť, že ak je poberateľ v hmotnej núdzi, je potrebné, aby bol finančne zodpovedný za svoje činy a priestupky. Ak je dlžný na pokutách, splátkach atď., musí byť táto suma vymožiteľná. On ale teraz nemusí nič uhrádzať… Vraj nemá z čoho. A 556,66€ je čo? Veď niekto zarobí oveľa menej a napriek tomu sa mu dlžné čiastky strhávajú z výplaty. Nikoho ale nezaujíma, či má takýto človek z čoho vôbec žiť.

http://tongel.sk/index.php?option=com_content&view=category&id=54:zakony&Itemid=68&layout=default

Takéto riešenie je síce náročnejšie ako terajší status quo, no v konečnom dôsledku na miestnych a obecných úradoch veľmi jednoducho realizovateľné. Nechodilo by sa na poštu raz mesačne, ale štyrikrát, prípadne si každý môže založiť účet v banke a tie alikvotné čiastky sa mu budú naň postupne uhrádzať.

 

Viac na: www.tongel.sk

Tento článok nie je iba o Vianociach, ale je o. . .

22.12.2014

Už od septembra začal vianočný čas a zhon podporený reklamou. Vzniklo veľa článkov za účelom napísať niečo "in" a možno aj preto, aby získal veľa "likov " a zdieľaní. Ja to píšem preto, viac »

Nevieš čítať a ani písať? Staň sa starostom.

16.12.2014

Ihneď po voľbách sa v médiách šírili informácie o starostoch, ktorí nevedia čítaťči ani písať. O pár týždňov zatkli takéhoto negramotného starostu za spreneveru, podvod a kupliarstvo. viac »

O láske a ako si vybrať správneho partnera. ..

08.12.2014

Pred nejakým časom som mal pocit, že je potrebné, aby som sa občas vyjadril k vážnym spoločenským témam. V tej dobe som sa venoval školstvu, zamestnanosti a rómskej problematike. Dokonca som viac »

SR Bratislava Zhromaždenie Za slušné Slovensko BAX

Za slušné Slovensko demonštrovali aj v Londýne a Dubline

16.11.2018 23:17

Pri Mramorovom oblúku neďaleko Hyde parku sa zišlo 60-70 ľudí.

donald trump

Trump mal odpovedať na otázky vyšetrovateľa Muellera, ale neposlal ich

16.11.2018 21:40

Americký prezident novinárom povedal, že na zaslané otázky "poľahky odpovedal".

košice, protest

Košický protest: Generácia Novembra '89 odovzdala štafetu mladším

16.11.2018 20:42

Okolo tisíc účastníkov protestného zhromaždenia v Košiciach si uctilo pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Ľubomír Tongeľ

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 48131x
Priemerná čítanosť článkov: 2831x

Autor blogu

Kategórie